Evlilik Sitesi

Kızlık Soyadını Kullanmak

Kızlık Soyadını Kullanmak, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Kızlık Soyadını Kullanmak gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Kızlık Soyadını Kullanmak ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Kızlık Soyadını Kullanmak

Evlendikten sonra kişi kızlık soyadını nasıl kullanabilir ?

Gelin evlenince belirtmediği takdirde doğrudan eşinin soyadını alır. Lakin kendini soyadını kullanmak isteyenler de var. Bunun için ne yapmanız gerektiğine bu paylaşımımızda yer vererek siz değerli okurlarımıza kolaylık sağlamak istedik.

2015 senesinden önce kadın kendi soyadını kullanamazken bu tarihten sonra Yargıtay kararı ile  bu durum değişti. Kararda kızlık soyadını kullanmak insan hakkı olarak belirtilerek cinsiyete dayalı bir ayrıma gidilmeksizin kızlık soyadını kullanma talebi için haklı bir gerekçe aranmayacağına hükmedildi. Sonuç olarak evlendikten sonra hem eşinin hem de ailesinin soy ismine sahip olmak isteyen kadınların bekarlık soyadını kullanması olabilecek.

 

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadını Kullanabilmek

Eşinin soyadını ve kendi soyadını birlikte kullanmak için nikah işlemi başvuru sırasında bu durumu beyan eden bir dilekçe nikah kayıt masasına verilmelidir. Evlendikten sonra, önce ki soyadınızı eşinizin soyadıyla birlikte kullanmak isteğe göre, bu durumda yapmanız gereken, isteğinizi yeni kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan etmektir.

 

Sadece Kızlık Soyadı Kullanılabilir mi ?

Sadece kızlık soyadını kullanabilmek bir çok insan için yalnızca evlilik masasına gelindiğinde düşünülen, araştırılan bir durumdur. Bunun için bir dilekçe doldurmalı ve aile mahkemesinde dava açarak bekarlık soyadı kullanılabilmekte.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu