Gezilecek Yerler

İstanbul’daki Sosyete Pazarları Çarşıları

Sosyete Pazarları Bu yazımızda İstanbul’daki sosyete pazarları çarşılarını tek tek gezdik. Ayrıntılı bilgi almak istediğin pazarın başlığına tıklamanız yeterli.. Pazar deyip geçmeyin! Malum taze sebzesini meyvesini semt pazarlarından alan bir halkız. Bu alışkanlığımız açılan alışveriş merkezleri ve büyük marketlere karşı hala aynı tutkusuyla devam etmekte. Hele bir de sosyete pazarlarının hayatımızdaki değişmeyen yeri yok mu. Alışveriş tutkunu her bayanın mutlak ziyaret ettiği, samimi ve sıcak bu pazarlarda giyimden ayakkabıya, takıdan çantaya, aksesuardan ev tekstiline aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Havaların da ısınmasıyla beraber eğlenceli bir alışverişe ne dersiniz?

Kadıköy Salı Pazarı

kadikoy-sali-pazari-02Kadıköy Salı Pazarı, Salı ve Cuma günleri kuruluyor. Salı günü gidenler daha çok sebze ve meyve ağırlıklı tezgahların açıldığını görebilirler. Ama asıl alışverişin döndüğü gün Cuma… Birbirinden renkli kumaşların satıldığı, çanta ve tekstil malzemelerinin sudan ucuza alıcı bulduğu zamanda, tarihi esintilere daha çok rastlıyorsunuz. Pazarda 20 hatta 30 senelik esnaflık yapanlar var. Rızkını ve ekmeğini tarihi Salı pazarından kazandıklarını anlatıyorlar. En çok ilgi Anadolu yakasından geliyor elbet. Devamını Oku.

Feriköy Antika Pazarı

bomonti bit pazari flohmarkt, istanbul, turkeyPazarın bulunduğu alan çok geniş bir alan. Aynı zamanda kapalı olması kötü havalarda da birçok kişinin ziyaret etmesini sağlıyor. Yüzlerce tezgahın üzerinde duran nostaljik ürünlerin nasıl bir araya toplandığını merak ediyorsunuz öncelikle… Sonra belki de babaannenizin kullandığı ve sizin daha önce görmediğiniz ürünleri keşfetmeye çıkıyorsunuz. Eğer çok yaşlı değilseniz gördüğünüz bazı ürünlerin ne işe yaradığını satıcıya sormanız gerekiyor.

Buraya gelen tayfaların çoğu, nostalji meraklısı. Her hafta ziyaret eden ve eli boş dönmeyen kişiler var. Ayrıca malzeme alan bazı kişiler, evlerinde klasik bir dekorasyon tarzını yansıtmak için buradan aksesuar aldıklarını söylüyorlar. Devamını Oku. Yeşilköy Pazarı – Bakırköy / İstanbul

Erenköy Sosyete Pazarı

erenkoy-sosyete-pazari-02Evlerinizde farklı bir dekoratif ahenk oluşturmak isteyebilirsiniz. Bunun için elbette ufak dokunuşlarla, büyük farklılıklar elde edemeyecek kimse yok. Dekoratif aksesuarları Erenköy sosyete pazarından aldığınızda iki şeyi elde etmiş oluyorsunuz. Hem ucuzluğu, hem de evinizin dekoratif akışını ve görünümünü değiştirecek mükemmel aksesuarları… Klasik sevenler için nostalji kokan ürünler, modernlik ve lükslük sevenler içinse rustik tasarıma sahip aksesuarlar pazarda sahiplerini bekliyor.

Tekstil ürünleri bakımından da Pazar oldukça gelişmiş. Çocuklar, gençler ve yaşlılar için büyük  bir ürün yelpazesi mevcut. Genelde modayı takip edenler ve moda uyumlu giyinenler buralardan hatta pazarlardan elbise alışverişi yapmazlar. Ancak kendi modasını meydana getirenler veya kendisine yakışanı moda sayan kişiler, Erenköy sosyete pazarında elbise satan tezgahları dik didik ediyorlar. Devamını Oku. Erenköy Sosyete Pazarı

Beylikdüzü Beylik Pazarı

beylikduzu-beylik-pazari-03Pazarın bu kışın çetin geçmesi nedeniyle kötü bir akıbeti olmuştu. Çatısının çökmesi nedeniyle bir buçuk sene pazarın kurulmama gibi riski vardı. Barış mahallesinde bulunan Beylik Pazarı, belediye meclisinin almış olduğu kararla, kısa sürede Adnan Kahveci mahallesinde bulunan kapalı Pazar alanına alındı. Böylece Beylikdüzü Beylik Pazarı sevenleri ve esnaf, büyük bir sorundan kurtulmuş oldu. Pazara dair belediyenin büyük projeleri var. Daha ucuza ürün alınabilecek bir pazar haline getirmeye çalışıyorlar semt pazarını. Ayrıca otopark gibi sorunlar da çözerek, daha fazla kişinin rahatlıkla arabasıyla gelebilmesini sağlayacaklar. Ulaşımda çok kolay bir hale getirilmiş. Beylikdüzü mahallelerinin her yerinden ücretsiz olarak pazara servisler kalkıyor. Devamını Oku.

Beylikdüzü Beygah Pazarı
beylikdüzü beygah pazarı
beylikdüzü beygah pazarı

Aklınıza gelecek en ünlü markaların ürünlerini, beygah pazarında bulmanız mümkün. Biran baktığınızda orijinal değildir diye düşünüyorsunuz ama etiketinden hemen orijinal olduğunu anlıyorsunuz. Ünlü markaların ihracat fazlası ürünler satılıyor bu pazarda. Tekstil ürünlerinden, dekoratif ve kozmetik ürünlerine kadar. Bunların hiçbirinde de hasarın veya defonun olmaması, işin en güzel yanını oluşturuyor. Mağazasında çok pahalı olan bir ürünü sosyete pazarında çok ucuza almanız mümkün olabiliyor.

Beylikdüzü belediyesi tarafından ücretsiz servis hizmetinin olması, pazara ulaşımı da çok kolay hale getirmiş. Semti ve İstanbul’un en önemli iki pazarının burada bulunması, belediyenin pazara yönelik çalışmalarını arttırmış. Perşembe günleri Beygah azarına, Pazar günleri de Belik pazarına her mahalleden ücretsiz olarak servisler hareket ediyor. Devamını Oku.

Başakşehir Başak Pazar

basaksehir-basakpazar-02Bir pazarda görmek isteyeceğiniz her şey var. Ya göremediklerinizin de bu pazarda olduğunu söylesek! Mesela çocuklarınız için oyun parkı, 6D sinema veya restoran ve yeşillik alanlar. Mükemmel bir iç mimari tasarımla halkın hizmetine sunulan başak Pazar, Başakşehir’de yaşayanların en uğrak yerlerinden birisi olmuş. Eski Pazar anlayışına karşı bir tepki olarak görsek de, insanlara sunmuş olduğu mükemmel mekanla gönüllerde taht kurmuş bile. Belediye tarafından haftanın her günü cüretsiz servisler başak pazara gidiyor. Her gün Pazar kurulmasa da, kapalı Pazar alanında bulunan restoran veya sinema gibi eğlence merkezlerinde insanlar zamanlarını geçiriyor. Devamını Oku.

Bakırköy Sosyete Pazarı

bakırköy sosyete pazarı
bakırköy sosyete pazarı

Alışveriş denilince akla hanımlar gelir. Sosyete pazarında buna ikna olmanız mümkün. Etrafta hiç erkek yok gibi. Tezgahtarlar ve eşinin zoruyla gelmiş olan kocalar, aynı zamanda nedir bu kalabalık deyip içeriye giren gezginci genç erkekler. Bunları çıkardığınızda pazarın geniş alanının her karesine kadın düşüyor. Bu pazarda zaten sebze ve meyve bulmak zor. Gelenler genellikle elbise almak için pazardalar. Birçok tezgahta tekstil ürünleri yer alıyor. Kadınlar kendilerine uygun en iyilerini seçiyorlar. Abiye satan tezgahların başında daha büyük kalabalıklar var. Özel günlerinde abiye tarzı elbise giymek isteyenler, 25 lira gibi bir fiyattan son model abiyelere sahip oluyorlar. Devamını Oku.

Bahçeşehir Pazartürk Pazarı

pazarturk-bahcesehir-02Pazartürk pazarına gittiğinizde halk pazarlarından daha düzenli ve planlanmış bir mekana gitmiş olacaksınız. Ayrıca insanların daha ucuza mal temin edebilmeleri için pazarda birçok tezgahtar, rekabet halinde. İhraç fazlası mallar satışa sunuluyor. Defosuz ve herhangi bir zarara sahip olmayan ünlü markaların elbiselerini, çok ucuza alabilirsiniz. Mekanın meydana getirilmesinde kullanılan malzemelerden tutun da, pazara ulaşım için belediye tarafından sağlanan hizmetlere kadar günümüz Pazar kültürünü modern bir şekilde yansıtan pazarlarımızdan birisini göreceksiniz.

Özel arabasıyla gelenler için büyük bir otoparka sahip mesela. Aynı zamanda esnafın da arabalarını koyabileceği otopark mevcut. Böylece pazarın kurulduğu yerde trafik ve otopark sorunu yaşanmıyor. Devamını Oku.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu