Evlilik Sitesi

İslamiyet’e Göre Karı Kocanın Evlilikteki Sorumlulukları

İslamiyet’e Göre Karı Kocanın Evlilikteki Sorumlulukları, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde İslamiyet’e Göre Karı Kocanın Evlilikteki Sorumlulukları gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde İslamiyet’e Göre Karı Kocanın Evlilikteki Sorumlulukları ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

İslamiyet’e Göre Karı Kocanın Evlilikteki Sorumlulukları

Karı kocanın birlerine, evliliğe karşı üzerine düşen sorumlulukları bu üzerine düşen sorumluluklarının İslamiyet’teki yeri.

Varlık aleminde neslin devamı ve aile birliğinin huzuru için Allah’ın koymuş olduğu sünnetlerden bir diğeride evliliktir. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler her şey birleşerek kendi neslini oluşturur. Kainatta hiçbir şey teklin halinde bulunmaz. Bununla alakalı Allah, “Ey İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan eşini yaratıp ikisinden bir çok erkekler ve kadınlar üreten Rabbinizden korkun.” bir başka hadisinde ise ”Ey Gençler sizden evlenmeye güç yetirenler evlensin” diye buyurur. Evliliğe İslamiyet dışındaki bir bakışta; sağlıklı nesillerin yetiştirilebilmesi psikolojik ve ahlaki bakımdan evlilik birliği altında olabilecekdür. Lakin yalnızca bunların gerekliliği ile evlilik gerçekleşmemeli her şeyden önce evlenme yolundaki insan evlilik nedir sorusuna yanıt vermelidir. Evlilik yaşamına ilk adım çiftlerin evlilik yemini ve bu yemin üzerine attıkları imza ile gerçekleşmektedir. Hastalıkta ve sağlıkta, iyilikte ve kötülükte bir ömür boyu hayatlarının kalanını birlikte yaşayacaklarına dair birbirlerine söz verirler. Birbirlerine karşı sevgi, saygı ve merhametin olmadığı iki insan içinde ki iletişimin olabilecekatı olmadığı gibi evlilikleri de olmaz. Evlilik her ne kadar kader olsa da seçim yapmak, neye nasıl davranılması gerektiğini idrak edebilmek biz insanlara mahsustur. Evlilik yaşamı eşler için sorumluluk demektir. Basit olarak evcil hayvan beslemeye karar verirken nasıl ki onun gereksinimlerini, beslenmesini, sağlığını, bakımını göz önünde bulundurmak gerekiyorsa yaşamınıza alacağınız kişi içinde üzerine düşen sorumluluklarınızın olduğunu bilmelisiniz. Bir kediyi sahiplendikten sonra ona bakmamak ona yapılan haksızlıktır. Geleneğin yerine getirildiği bir durummuş gibi evlilik yapılmamalı bu gibi evlilikler boşanma ile veya kötü yaşanmışlıklarla sonuçlanır. Az öncede dile getirdiğimiz gibi sevgi, saygı, merhamet bir bütündür ve evlenen çiftler için yuvanın temel taşıdır. Bir imza ile başlayan evlilik aynı imza ile kurumsallaşmaktadır. Yaşanan sorunlar karşısında anlayışlı, ılımlı yaklaşmak, bireylerin kendilerini doğru ifade edebilmeleri için mühimdir. Her evlilikte bulunması gereken ortak değerler olsa da her insan birbirinden farklıdır. Bu nedenle karşınızdakinin hassas olduğu değerlere saygı göstermek, onun hoşuna gidebileceği yaklaşımlarda bulunmak gerçekleşebilecek huzursuzlukların önüne geçecektir. Evlilik yaşamınızın yolunda gittiğinden emin olduğunuzda o yuvayı bir bebekle taçlandırabilirsiniz. Lakin üzerine düşen sorumluluklarınızın bir kez daha arttığını bilmeli ve eşinizin de bu sorumluluğu taşıyabileceğinden emin olmalısınız. Zira bu durum eve aldığınız kediden fazla farklı olmakta.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu