Evlilik Sitesi

Gusül Abdesti Nasıl Alınır ?

Gusül Abdesti Nasıl Alınır ?, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Gusül Abdesti Nasıl Alınır ? gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Gusül Abdesti Nasıl Alınır ? ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Gusül Abdesti Nasıl Alınır ?

Gusül abdesti nasıl alınır ? Hangi durumlarda alınmalıdır ?

Güsul yani cünüplük hayız ve nifas gibi hükmi kirlilik hallerinden kurtulmak için yapılması gereken dini temizlik demektir.

Hz Peygamberin (s.a.v) sünnetinde de ihtilam olma yani rüyalanma yahut cinsel ilişki sonucu cünüplük halinde yahut hayız ve nifaz ardından abdest almak emredilmiştir. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: ”Biriniz eşi ile cinsi münasebette bulunduktan sonra ikinci defa tekrar yapmak isterse, ilk cinsel ilişki ardından abdest alsın. Çünkü abdest birleşmeye canlılık katar.” İlk gece yani gusül abdesti ağıza su alıp boğazda çalkalamak, buruna su çekmek hiçbir yer kuru kalmayacak biçimde bütün vücudu yıkayarak yapılır.

Gusül abdesti nasıl alınır ?

1-Niyet edilir
2-Gizlice besmele çekilir
3-Önünü yahut arkasını kişi kıbleye çeviremez.
4- Mümkünse yüksek bir yere oturmak gerekir
5-Önce namaz abdesti alır gibi abdest almak.
6-Kulaklarda küpe varsa onları da oynatarak suyu deliğe ulaştırmak, Küpe yok fakat kulaklar küpe takılacak biçimde delik ise, mutlaka delik içine suyu ulaştırmak .Kapanmış kulak deliklerini yıkamak gerekmez.
8-Göbek çukuruna da su ulaştırıp ovalanmalı
9-Ayaklar suyun içinde ise ayaklar en son yıkamaya bırakılmalıdır.
10-Suyun cilde temasını engelleyen herhangi bir engel varsa oje, hamur ,cila ,boya benzeri gibi temizleyip altlarını yıkamalı.
11-Suyu önce başından aşağı, sonra sağ omuza sonra sol omuza dökerek baştan aşağı, kuru yer kalmayacak biçimde yıkanmak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu