Evlilik Sitesi

Gelin Arabası

Gelin Arabası, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Gelin Arabası gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Gelin Arabası ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Gelin Arabası

Gelin arabası kullanımı

Bir düğün merasimindeki en duygusal anlardan birisi de şüphesiz gelin alma anıdır. Bu duygu yüklü anda düğün konvoyu oluşturulur ve gelin arabasının arkasından düğün alanına doğru yola çıkılır.

Gelin arabasına çoğunlukla yalnızca gelin ile damat veya gelinin ailesinden bir kişi, damadın ailesinden bir kişi olmak üzere dört kişi biner. Düğün günü, gelin ile damadın en mutlu ve bunun yanı sıra en heyecanlı oldukları günlerden biri olma özelliğini taşır. Bundan dolayı gelin arabasında onlara yol gösterecek birilerinin olması, çiftin heyecanını ve stresini bir nebze olsun azaltır. Misal verilecek olursa gelin arabadan inerken ve binerken birinin ona yardımcı olması gerekir. Bundan dolayı nazınızın geçtiği birini seçmelisiniz. Aklımıza gelen ilk tercihler içinde ise kuzen, kız kardeş, yenge, yakın bir arkadaş olur. Başka bir alternatif ise gelin arabasına yalnızca gelin ve damadın binmesi. Bazı çiftler sırf bunun için iki kişilik araba kiralıyor ki hem baş başa keyifli bir yolculuk olsun hem de akrabalar gücenmesin. Şu da bir gerçektir ki gelin arabasına, gelin ve damat dışında birinin daha binmesi uygundur. Çünkü gelinlik zaten büyük/kabarık bulunacağı için çift, arka koltuklara anca sığacaktır. Ön koltuklara da şoför ile gelinin akrabası oturacağı için arabada başka yer kalmayacaktır. Bunun yanında ihtiyaç halinde sıkıntı yaşanmayacaktır.

Bazı yörelerde aileler, gelin arabasına önceden kimin bineceğini çiftlere danışmadan planlayabiliyor; öne oturma hususunda ısrarcı olan kayınvalideler, arka koltuğu üçlemek isteyen akrabalar Bu davranış bize göre her ne kadar yanlış olsa da böyle bir durumla karşılaşabilirsiniz. Lakin bu özel gününüzde canınızı hiç sıkmayın, tüm kararları sizin verdiğinizi unutmayın.

Gelin Arabasını Kim Kullanır?

Özellikle gelenek ve göreneklerimizde olan çocuklara zarf ile para atma esnasında şoförün herhangi bir kazaya neden olmaması için mutlaka çok dikkatli olması gerekir. Damat, hem düğün heyecanı hem de araba kullanma stresi ile aynı anda başa çıkamayacağı için ise gelin arabasını genelde damadın ailesinden birisi kullanır. Misal verilecek olursa abi, kuzen, amca olabilir. Lakin tabii seçenekler içinde yakın bir arkadaşın ve özel şoförün olduğunu da unutmamak gerek.

Bazı çiftler ise gelin arabasında baş başa olmayı tercih ediyor. Bu durumda ise gelin arabasının şoförü, haliyle damat oluyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu