Evlilik Sitesi

Evlilik – Çeyiz Parası

Evlilik – Çeyiz Parası, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Evlilik – Çeyiz Parası gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Evlilik – Çeyiz Parası ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Evlilik – Çeyiz Parası

Evlilik parası yani evlenme ödeneği çeyiz parası olarak da bilinmektedir. Evlilik parası nasıl alınır ? Evlilik parası almanın şartları nedir ve ne kadardır ?

Evlenmeye hazırlanan binlerce insan devlet aracılığıyla ödenen çeyiz yani evlilik parasını nasıl alabileceğini merak etmekte ve araştırmaktadır. Evlilik parası için başvuru nasıl yapılır ? İşte, evlilik parası başvuruları ile ilgili detaylar.

Evlilik parası alabilmenin en mühim şartı ilk defa evleniyor olmaktır. Başvuru için evlilik tarihi itibari ile 5 yıl içinde başvuru yapılmadığı takdirde kişi bu hakkını kaybetmiş sayılmaktadır. Evlilik parası için başvuru yapacakların, SGK İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine müracaat etmeleri gereklidir. Başvuru esnasında çeyiz yani evlilik parası başvuru dilekçesi talep edilir. Eğer yapılan evlilik halen nüfus kütüğüne geçmediyse, başvuruda evlilik cüzdanı da istenir. Evlilik parası yalnızca ölüm aylığı almakta olan kız çocuklarına ödenilmektedir. Annesi veya babasından dolayı ölüm aylığı alan kız çocuklarının aylıkları evlenene kadar kesilmez. Lakin evendiğinde yazılı olarak talep ederse ölüm aylığının iki yıllık tutarı çeyiz parası olarak kendisine ödenir. Eğer ki kişi talep etmezse SGK otomatik olarak evlilik parası vermez.

 

Evlilik – Çeyiz Parası Ne Kadardır ?

Çeyiz parası hesaplamaiçin yetim aylığı tutarı kullanılmakta. Evlenme tarihi itibariyle yetim aylığı ne kadarsa o tutar üzerinden 2 yıllık yetim parasının birikmiş hali çeyiz parası olarak veriliyor. Ayrıca evlilik parası alabilmek için evlenecek olan birinin nikah tarihinde ölüm aylığı alması ve evlendiği için aylığının kesilecek olması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu