Evlilik Sitesi

Evlenme Ödeneği

Evlenme Ödeneği, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Evlenme Ödeneği gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Evlenme Ödeneği ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Evlenme Ödeneği

Evlenme Ödeneği Şartları nelerdir ? Evlenme ödeneği nasıl alınır ?

Evlenme kararı bununla birlikte birden fazla ihtiyaç için masraf getirmekte. Gelinlikten yemek takımına, damatlıktan salon takımına kadar yapacağınız bu masraf için devlet desteği alabilirsiniz. 11 bin Türk lirasına kadar çeyiz hesabı uygulaması ile devlet destek sunmakta. Peki evlenme ödeneği yani çeyiz desteği nasıl alınır ? Devlet evlenme ödeneği şartları nelerdir ?

Aile Ve Sosyal Bakanlığı aracılığıyla yürütülen bu uygulama 2016 senesinde başlamış bulunmakta. Çeyiz hesabı ile çeyiz parası farklı olmaktadır. Çeyiz parası yetim aylığı alan gelin adaylarına, evlenirken maaşlarının 24 katına kadar devlet aracılığıyla verilen bir defaya mahsus yapılan ödemedir.

Evlenme Ödeneği Şartları Nedir ?

-Türk vatandaşı olması

-Yurtiçi mevduat yahut katılım bankalarında çeyiz hesabı açması. Bunun için gerekli belgeleri çeyiz hesabı açtıracağınız bankadan öğrenebilirsiniz. Açılan çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca ödeme yapılması.

-27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması.

-Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapması,

Çeyiz hesabına yapılacak ödemeler için aylık ve üç aylık olarak iki ödeme planı bulunmakta. Seçeceğiniz bu planı ardından değiştirmeyeceğinizi de söylemekte yarar var. Çeyiz desteği ödemesini almak için evlendikten sonraki 6 ay içinde bankaya başvurmalısınız. Başvuru ardından banka, devlet katkısı ödeme başvurularını 10 işgünü içinde bakanlığa iletmekte. Bakanlık da 30 işgünü içinde, gerekli kontrollerin ardından devlet katkısı ödeme hesabının olduğu bankaya aktarılmasını sağlamakta ve banka da aynı gün size ödemenizi yapmakta..

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu