Evlilik Sitesi

Evlenecek Çiftlerde Kan Uyuşmazlığı

Evlenecek Çiftlerde Kan Uyuşmazlığı, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Evlenecek Çiftlerde Kan Uyuşmazlığı gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Evlenecek Çiftlerde Kan Uyuşmazlığı ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Evlenecek Çiftlerde Kan Uyuşmazlığı

Evlenecek çiftlerin kan uyuşmazlığı ile ilgili bilmesi gerekenler nelerdir ?

Evlenmek için resmi kurumlara başvuruda yer alırken sağlık raporu istenmekte. Çünkü arada bir kan uyuşmazlığına rastlanabilmekte. Kan uyuşmazlığı bir çok ülkede birden fazla kişi de görülebilir. Rh(-) negatif ve Rh(+) pozitif kan temasında görülen kan uyuşmazlığının, uzman doktorlar aracılığıyla nasıl tedavi edileceği olabilecek. Peki, kan uyuşmazlığı nedir ? Kan uyuşmazlığı nasıl tedavi edilir ?

Kan Uyuşmazlığı Nedir ?

Kan uyuşmazlığı, tespit ve tedavi edilmediği takdirde bebeğin sağlığını tehlikeye sokabiliyor. Evlenecek çiftlerden bazı özel kan tahlilleri alınıyor. Her çiftin kan grubuna bakılması gerekir. Çünkü RH uyuşmazlığı bu biçimde saptanıyor. Annenin negatif babanın pozitif olması sonucu yaşanan bir durumdur. Doğan çocuğun da pozitif olması durumunda RH uyuşmazlığı ortaya çıkmakta. Bununla alakalı Rhogam aşısı yapılır. Her doğumun, düşük veya ölü doğum, canlı doğum bunların sonuca varılmasının ardından ilk 72 saat sonra yapılacak bir aşıdır.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Kan uyuşmazlığı, tedavi edilmediği takdirde bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir. Evlenecek çiftlerden bazı özel kan tahlilleri alınmaktadır. Her çiftin kan grubuna bakılması gerekir çünkü RH uyuşmazlığı bu biçimde saptanmakta. Annenin negatif babanın pozitif olması sonucu yaşanan bir durumdur. Doğan çocuğun da pozitif olması durumunda RH uyuşmazlığı ortaya çıkmakta. Bununla alakalı Rhogam aşısı yapılır ve her doğumun, düşük veya ölü doğum, canlı doğum bunların sonuca varılmasının ardından ilk 72 saat sonra yapılacak bir aşıdır.

Kan Uyuşmazlığı Evliğe Engel mi ?

Sağlık raporunda alınan kan testi ile Hepatit B, Hepatit C ve frengi gibi cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar inceleniyor. Bunun dışında kan gruplarının ölçümü yapılıyor. Burada kadın Rh – ve erkek Rh + ise çift bilgilendiriliyor. Lakin bu durum herhangi bir biçimde evliliğe mani değildir. Evlilikte kan uyuşmazlığı olması durumunda doğuma kadar hem anne hem de bebek takip ediliyor ve gerekli müdahaleler yapılarak doğum gerçekleştiriliyor. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu