Evlilik Sitesi

Eşler Arasındaki Mal Rejimi

Eşler Arasındaki Mal Rejimi, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Eşler Arasındaki Mal Rejimi gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Eşler Arasındaki Mal Rejimi ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Eşler Arasındaki Mal Rejimi

Toplumumuzda halen pek bilinmeyen mal ayrılığı anlaşmasine dair araştırılanler, bilinmesi gerekenler.. paylaşımımızda.

Mal ayrılığı anlaşmasi diğer bir ifade ile mal rejimi anlaşmasi nedir, ne zaman yapılır ve nasıl sona erer ?

Mal ayrılığı anlaşmasi resmi olarak yapılması gereken aile hukuku anlaşmasidir. Bu nedenle genelde noterde hazırlanır. Noterde hazırlanan bu anlaşma nikah akdinden önce yaptırılırsa anlaşmanin başlangıcı yine evlilik tarihi olacaktır. Evlilik anlaşmasi noter dışında bunun bunun yanında evlilik merasimi esnasında evlendirme memuruna yapılacak bir beyanla da gerçekleştirilebilir.

 

Medeni Kanuna Göre Evlilik – Mal Ayrılığı Sözleşmesi Çeşitleri

-Paylaşmalı Mal Ayrılığı

-Mal Ayrılığı

-Edinilmiş Mallara Katılma (yasal rejim)

-Mal Ortaklığı’ dır.

 

Kişisel mallar 1. Kanuna göre aşağıda sayılanlar, kanun gereğince kişisel maldır:

-Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya

-Evlilik anlaşmasi yani mal ayrılığı anlaşmasi başlangıcında eşlerden birine ait olan veya bir eşin ardından miras yoluyla yahut karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği mal varlığı değerleri

-Manevî tazminat alacakları

-Kişisel mallar yerine geçen değerler

Eşler, evlilik anlaşmasi ile, bir mesleğin icrası veya işletmenin faaliyeti sebebiyle doğan edinilmiş mallara dahil olması gereken mal varlığı değerlerinin kişisel mal sayılacağını kabul edebildikleri gibi kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dahil olmayacağını da kararlaştırabilirler. Taraflar istedikleri mal rejimini kanunda yazılı sınırlar içinde seçebilir, kaldırabilir, değiştirebilirler.

Evlilik – Mal Ayrılığı Sözleşmesi Geçmişi Etkiler mi ?

Mal ayrılığı anlaşmasi evlenmeden önce alınan malların paylaşımını etkilememektedir. Geçmişe yönelik bir mal rejimi anlaşmasi yapılamaz. Sözleşme, imzalandığı tarihten bu yana geçerli olmaktadır.

Evlilik – Mal ayrılığı Sözleşmesinin Sona Ermesi

Evlilik – mal ayrılığı anlaşmasi nasıl bittirilebilir ? Diğer bir ifade ile mal rejimi eşlerden birinin bir başka mal rejimini kabul ederse yahut eşlerden biri yaşamını yitirirse anlaşma sona erer. Ayrıca mahkeme kararı ile evliliğin iptali ya boşanma nedeni ile bittirilmesine veya mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi durumunda, anlaşma dava tarihinden geçerli olmak üzere sona erer.

 

Siz olsanız mal ayrılığı anlaşmasi yapar mıydınız ?

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu