Evlilik Sitesi

Doğru Eş Seçimi

Doğru Eş Seçimi, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Doğru Eş Seçimi gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Doğru Eş Seçimi ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Doğru Eş Seçimi

Eş seçimine kararverirken bunları mutlaka düşünmelisiniz. 

Evlilik yalnızca iki insan içinde değil bunun yanı sıra aileler içinde da bağ kuruyor. Lakin insan yaşamı ile alakalı en temel meselede kendi sorumluluğunu almalıdır. Eş seçimi varoluşsal boyutları olan bir meseledir ve kişi kendi sorumluluğunu üstlenmelidir. Ailenin istişare sürecinin bir parçası olması gerekirken, son kararı hür iradesi ile evlenecek kişi vermelidir.

Evlilik tanımı için evlilik şanstır, evlilik kaderdir gibi bir dizi tanım yapılmaktadır. Her tanım binlerce kişiyin deneyim ve tecrübesini barındırır. Lakin evliliğin genel tanımı için ailenin başlangıcı toplumun temel direğidir diyebiliriz. Kişi bu seçimini zorunluluklara, tesadüflere bırakmamalı, bu kararı bilinçli olarak vermelidir. Bir ömür onunla aynı yaşamı, evi ortak yaşayacağını dikkate almalıdır. Sağlıklı bir evliliğin temel taşı eş seçiminin doğru yapılmasıdır. Hayatın bir çok evresinde araba kullanabilmekten tutun bir meslek sahibi olana kadar bir çok sınava tabi tutuluruz. Lakin evlilik için bu söz konusu değil. Aldığımız uzun seneler eğitim yaşamında da evlilikten beklentinin ne olması gerektiği, doğru bir evlilik için nelerin dikkate alınması gerektiği gibi evlilik üzerine hiçbir şey anlatılmamakta. Verilen evlilik kararı ile çocuğunuzun anne veya babasını belirleyeceğinize, bu kişiyi ailenize katacağınıza, bu kişi ile bir yaşamı yaşayacağınıza karar vermiş olursunuz. Birçok insan eş seçiminde neye öncelik vermesi gerektiğini bilmediği gibi nasıl evli kalacağını da bilmeden çocuk sahibi olmaktadır. Yapacağınız evlilikten beklentilerinizle birlikte kendinizin bu evliliğe neler katabileceğinizi, üstüne aldığıniz üzerine düşen sorumlulukları da değerlendirmelisiniz. Bu bilinçle yapılan evlilikler artıkça boşanma oranı veya mutsuz evlilikler azalacaktır. Eş seçimine karar verme sürecinde kendinize sormanız gereken en mühim bir kaç soru bulunmaktadır. Bunların önemini dikkate almanızı tavsiye ederek paylaşmak istedik.

-Ben evlenmeye hazır mıyım ? Kendimi bu hususta yeterli hissediyor muyum ?

-Birbirimizi yeterince tanıyor muyuz ?

-Yaşanacak problemlere onunla birlikte çözüm bulabilecek miyiz ?

-Baba ve anne olarak sorumluluk sahibi olabilir miyiz ?

Bunlarla bitmemekte fakat dile getirdiğimiz gibi bu sorular mutlaka kendinize sormanız gerekenler sorular olmakta. Bu soruları yanıtlarken duygularınızı bir kenara bırakmalısınız. Bunu hayal kırıklığı yaşamamanız için aldığınız bir tedbir gibi aklınıza getirebilirsiniz. Eğer bu soruların hepsini tereddüt etmeden olumlu yanıtlayabiliyorsanız doğru bir evlilik için olmazsa olmaz olan ikinizin içindeki uyumu değerlendirmek. Bunun için yaşam stillerinizi, aileleriniz sosyo-ekonomik durumu, poblemleri çözme şekili zira poblemleri yokmuş gibi görmezden gelen bir insanla evliliği yürütmeye çalışmak sizi yalnızca yoracaktır. Mutlu evliliğin anahtarı uyuşabileceğiniz insanı bulmaktır. Hayatarkadasim.net olarak size uygun eş adaylarını bulabileceğiniz bu platformda şimdiden mutluluklar diliyoruz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu