Bayan Arkadaş Bul

Adam gibi adam Arıyorum

Adam gibi adam Arıyorum, evlilik sitemizde Adam gibi adam Arıyorum başlıklı ilanımıza inceleyebilirsiniz… Adam gibi adam Arıyorum başlığı ile arkadaş arayanın detayları..

Adam gibi adam Arıyorum

51Oy Ver.
 1. Slm ben Sibel aklı basında içten saygılı elit saygılı sosyal eğitimli kültürlü sportmen saygın mert isigucu iyi olan adam gibi adam bekar yalnızım telim 053…. kendi güzel kalbi kişiliği huyu güzel fiziği düzgün güzel adamla gibi bayla evlenmek istiyorum
 2. artvin chat, artvin sohbet, artvin arkadaş
 3. 4
 4. Psikolog John Gottman çok sayıda çifti araştırmaya koyuldukten sonra artık bir çiftin mutlu bir evliliği olup olmayacağın, boşanıp boşanmayacağını 10 dakikada yüzde 94 oranında doğru tahmin ediyor.

  Bunun için Gottman’ın yararlandığı kriteler var. Eğer bir ilişkide bu kriterler varsa sonuç genelde boşanma oluyor:

  1. Sert başlangıç: Tartışmalar sert başladığında arada bir sürü ‘hoşlaştırma’ grişimi olsa bile, kaçınılmaz olarak olumsuz bir havada sona eriyor. Sert başlangıç sizi başarısızlığa mahkum olur. Dolayısıyla tartışmaya sert başladığınızda, ‘fişi çekip’ bir ara verdikten sonra yeniden denemekte yarar var.

  2. Eleştiri: ‘Dün gece bulaşıkları yıkamadığın için sana çok kızgınım. Bu işi sırayla yapacağımız hususunda anlaşmıştık’ cümlesi bir yakınmayı; ‘Niçin bu kadar unutkansın. Sıra sende olduğu halde bulaşıkları yıkamak zorunda kalıyorum ve bu beni deli ediyor. Hiç umursamıyorsun!’ cümlesi ise eleştiridir. Yakınma, belirli bir davranış üzerinde odaklanır, eleştiri suçlama ve genel karaktere yöneliktir. Eleştiri yaygınlaşırsa kötü sonuçlara yol açar.

  3. Hor görme: İğneleme, kuşkuculuk, hor görme şekilleridir. Sıfat yakıştırma, göz devirme, küçümseme, alay etme ve kara mizah da öyledir. Hor görme, tiksinmeyi ima ettiği için ilişkiyi zehirler. Hor görme, kaçınılmaz olarak uzlaşma yerine daha fazla çatışmaya yol açar. Birbirini hor gören çiftlerin bulaşıcı hastalıkara (soğuk algınlığı, grip vs) yakalanma olasılığı, diğer bireylerinkinden daha yüksektir.

  4. Kendini savunma: Kocasının kötü davrandığı eş kendini savunabilir. Kendini savunma bir çeşit karşı tarafı suçlamadır. Söylenen şey, ‘Sorun bende değil, sende’dir. Savunmacılık çatışmayı tırmandırır.

  5. Duvar örme: İşten eve döndüğünde eşinin eleştirileriyle karşılaşan ve gazetenin arkasına gizli tutulan bir koca, ne kadar az tepki verirse karısı da o kadar çok bağırır. Sonunda adam ayağa kalkıp odayı terk eder. Karısıyla yüzleşmek yerine bağlantıyı keser. Duvar örme daha çok erkeklerde yaygın ve bu aşama evliliğin ilerleyen evrelerinde görülür.

  6. Dolup taşmak: İnsanlar genelde dolup taşma hissine karşı bir koruma olarak duvar örer. Dolup taşmanız eşinizin olumsuz tavrının – eleştiri, hor görme, kendini savunma kisvesi altında olabilir – sizi sarsacak kadar bunaltıcı veya ani olduğu manasına gelmektedir.

  7. Beden dili: Çiftlerin tartışma esnasındaki fiziksel değişikliklerine bakıldığında durumun sıkıntı vericiliği de görülmektedir. Kalp hızı 165’e çıkabilir (30 yaşlarındaki bir erkeğin tipik nabzı 76, kadının ise 82’dir). Eşlerden biri tartışma esnasında sürekli olarak dolup taşıyorsa boşanacaklarını öngörmek zor değil. Tekrarlanan taşma sahneleri iki nedenle boşanmaya yol açar. Birincisi eşlerden an azından birinin ötekiyle uğraşırken şiddetli bir duygusal gerginlik hisetmesi, ikincisi ise taştığını hissetmenin fiziksel duyumları – kalp hızındaki artış, terleme vs- verimli, sorun çözücü bir tartışmayı hemen hemen olanaksız kılması.

  8. Başarısız onarma girişimleri: Onarma girişimleri yalnızca eşler içindeki gerilimi azalttığı için değil, stres düzeyini düşürerek kalp atışının hızlanmasını ve taşma hissini engellediği için de evlilikleri korur. Eşler birbirlerini aşağılayıp kendilerini savundukça taşma daha da sıklaşır ve onarma girişimini işitip karşılık vermek iyice zorlaşır. Duygusal zekânın hâkim olduğu evliliklerde onarma başarısı yüksek. Misal verilecek olursa tartışma esnasında çiftlerden biri diğerine dil çıkarıyor, bazıları gülüyor, bazıları özür diliyor…

  9. Kötü anılar: Evlilik iyi gitmiyorsa geçmiş yeniden ve en kötü şekiliyle yazılır. Kadın, kocasının nikâh merasimine geciktiğini, yahut doğumdan sonra ona yettiği kadar destek olmadığını hatırlar. Mutlu bir evlilikte erkek karısının giysisini kuru temizlemeciden almayı unutmuşsa, kadın olabileceken, ‘Kocam son haftalarda büyük stres altında, o yüzden unutuyor’ diye düşünür. Mutsuz bir evlilikte ise ‘Benden ne istiyor?’ şeklinde algılama olabilir.

  Bütün bu kriterler bir araya gelmişse boşanma kaçınılmaz olur. Ama belki de halen her şey bitmiş değildir. Evliliğinize ikinci bir şans tanıyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu